Zakład Ceramiczny ANDAR

Tomaszów Bolesławiecki 73

tel.: +48 75 738 94 20

e-mail: biuro@ceramikaandar.pl

www.ceramikaandar.pl


Zakład Ceramiczny ANDAR

Zakład został utworzony w 2006 r. przez Anitę i Dariusza Tofilów i od początkowych liter imion właścicieli pochodzi jego nazwa - „Andar”. Początkowo firma dysponowała dwoma pomieszczeniami, z czasem jednak rozwinęła produkcję. Wytwarza się tu około 200 kształtów w 40 dekoracjach – wykonywanych metodą stempelkową oraz artystycznych, unikatowych, realizowane są także indywidualne zamówienia. Wytwarzane są zarówno naczynia stołowe, do zapiekania oraz pojemniki, wazony i artykuły ozdobne m.in. figurki. Wzory utrzymane są w kolorystyce niebieskiej, jak i tonacjach żółtej, zielonej i pomarańczowej. Wśród unikatowych dekoracji dominują motywy kwiatowe.

W zakładzie powstało wiele autorskich form. Dzięki współpracy ze znaną projektantką wnętrz z Finlandii stworzono unikatową linię kształtów i wzornictwa dla jej potrzeb. W Zakładzie wykonano komplety dla ambasady Polskiej w Bośni i Hercegowinie oraz wojsk NATO. Dla funkcjonujących w okolicy Bolesławca kopalń firma produkowała okolicznościowe kufle z okazji Barbórki.

Wyroby firmy eksportowane są do: Austrii, Niemiec, Holandii, Finlandii, Francji, Włoch, na Węgry, do USA, Korei Południowej oraz Japonii i Rosji. Indywidualni odbiorcy pochodzą z całego świata.

Firma „Andar” prezentowała swoje wyroby na Wystawie Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko-Czeskiego w Prudniku, uczestniczyła w targach ARGILLA w Faenzie, kiermaszu rękodzieła na festiwalu w Sopocie, targach rękodzieła w Parku Cieplickim w Jeleniej Górze, pokazach w Centrum Kultury Zamek (Wrocław-Leśnica). Od 10 lat uczestniczy w Bolesławieckim Święcie Ceramiki.

Materiał przygotowany na podstawie katalogu pn. Z bolesławieckiej gliny, wydanego przez Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, opracowanie graficzne, skład i fotografie Grzegorz Matoryn.
Jeżeli chcą Państwo dokonać zmian w opisie lub zmienić, wykonać, dodać nowe fotografie, filmy to prosimy o kontakt.