Ceramika Artystyczna
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego
ul. T. Kościuszki 23, 59-700 Bolesławiec
tel.: +48 75 732 40 51, +48 75 732 40 52
e-mail: poczta@ceramika-artystyczna.pl
„Ceramika Artystyczna”
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego
– początkowo pod nazwą Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego (CPLiA) - podjęła produkcję w 1950 r. w dawnych zakładach „Julius Paul und Sohn” przy ul. Polnej w Bolesławcu. Firma przejęła warsztatowe i formalne tradycje tamtych zakładów: metody wytwarzania ceramiki artystycznej oraz zdobnictwo. Powstawały tu także wzory nowe, tworzone przez artystów i projektantów będących absolwentami Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W l. 60. XX w. firma otrzymała używaną do dziś nazwę „Ceramika Artystyczna”. Konieczność modernizacji i rozbudowy Spółdzielni – w związku ze stale rosnącymi zamówieniami i produkcją – stała się powodem wybudowania w 1990 r. dużego, nowoczesnego zakładu przy ul. Kościuszki, w którym uruchomiono najnowsze linie produkcyjne i zakupiono najnowocześniejsze obecnie piece. Obecnie firma zatrudnia 415 osób. Prezesem Zarządu jest Helena Smoleńska.
W latach 1962-2012 głównym projektantem w zakładzie był artysta-ceramik Bronisław Wolanin, który stworzył szereg autorskich form i wzorów, pozostających nadal w produkcji: misek, salaterek, półmisków, dzbanków, kubków, filiżanek, wazonów, świeczników, pojemników, talerzy oraz biżuterii ceramicznej. Od 2012 r. funkcję głównego projektanta pełni Mariusz Ochocki, autor wielu nowych kolekcji, m.in. zestawów do sushi, które zostały przyjęte z dużym zainteresowaniem, stając się jednym z najczęściej sprzedawanych kompletów na rynkach Azji, Ameryki i Europy.
Od wielu lat najbardziej poszukiwane są naczynia z dekoracją stempelkową, pokrywającą gęsto całą formę lub tworzącą dekoracyjne układy. „Ceramika Artystyczna” stosuje około 5000 wzorów dekoracji stempelkowych z motywem: kropek, kółek, kwadratów, ślimaczków, rybich łusek, pawich oczek oraz unikatowe dekoracje kwiatowe. Wizytówką Spółdzielni są naczynia z dekoracją w białe kropeczki na kobaltowym i czerwonym tle oraz brązowe kropeczki, kobaltowe grochy zaprojektowane przez Bronisława Wolanina i Marię Ciszewską. W zakładzie malowane są również wzory unikatowe, sygnowane przez 24 projektantów dekoracji, m.in: Teresę Lianę, Marię Starzyk i Annę Pasierbiewicz. W Spółdzielni wyprodukowano m.in. „Serwis papieski” do podania posiłku na pokładzie samolotu, którym Papież Jan Paweł II odlatywał z Ojczyzny do Rzymu podczas swojej Pielgrzymki do Polski w 1997 r.
Wyroby sprzedawane są w sklepach firmowych na terenie całej Polski oraz są eksportowane do wielu krajów na całym świecie: Japonii, Korei Południowej, na Tajwan, do Chin, USA, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, Holandii, Danii, Finlandii, Islandii, Szwajcarii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Czech, Belgii, Węgier, Rosji, na Ukrainę i Litwę.
Wyroby Spółdzielni cieszą się dużym uznaniem i zdobyły wiele nagród i wyróżnień:
„Teraz Polska” - Godło Promocyjne Warszawa, 1993 r.
„Dobry Wzór” - Nagroda Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie w latach: 1993, 1994, 1995.
Dyplom Ministra Kultury i Sztuki za szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu rękodzieła artystycznego w kraju i za granicą, Warszawa, 1994 r.
Dyplom Ministra Kultury i Sztuki za udział w organizacji ceramiczno-rzeźbiarskich plenerów artystycznych w Bolesławcu, Warszawa, 1994 r.
Międzynarodowe „Grand Prix” za najlepszą jakość i usługi 1995 – Nagroda przyznana przez organizację EDICOIN – Publicaciones de Comercio International S.A. w Madrycie, 1995 r.
„DOMEXPO ‚95” - Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich, 1995 r.
„Wzór Roku ‚95” – Nagroda Ministra Przemysłu i Handlu, Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, 1996 r.
„Gold Star” – „International Gold Star for Excellence in Corporate Image and Quality in 1996” w oczach klientów oraz za wspaniałą jakość za rok 1996 przyznana przez Bussines Initiative Directions
„Polskie Jest Dobre” - Wrocław, 1997 r.
Dyplom Prezydenta Miasta Bolesławiec za zdobycie wyróżnienia w konkursie ekologicznym „Nam się opłaca”, Bolesławiec, 1997 r.
Dyplom za zestaw naczyń kamionkowych w IV edycji konkursu FORMA’ 98, Międzynarodowe Targi Poznańskie, 1998 r.
„Wybitny Polski Eksporter” za szczególne osiągnięcia we współpracy gospodarczej z zagranicą, a zwłaszcza za wkład w rozwój eksportu i promocję polskiej przedsiębiorczości
w 1998 roku, Warszawa, 1999 r.
„Najpiękniejszy Stół Weselny” – Targi AMBIENTE ‚99, Frankfurt, 1999 r.
„Dolnośląski Klucz Sukcesu 1999”– wyróżnienie za wybitne osiągnięcia podnoszące prestiż i rangę Dolnego Śląska, 1999 r.
„Szczyt Jakości” - międzynarodowa nagroda za prestiż i doskonałość w kategorii platynowej, Nowy Jork USA, 2000 r.
Puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z okazji 50-lecia działalności Spółdzielni, Warszawa, 2000 r.
Międzynarodowy Certyfikat Zarządzania Jakością według normy ISO 9001 nadany w dniu 11.01.2001 r. w Brukseli
Wyróżnienie INTERPROMU w dziedzinie gospodarczej za rok 2001, Warszawa, 2001 r.
Certyfikat Marki Firmowej przyznany przez Instytut Marki Polskiej, Krajową Izbę Gospodarczą, Ministerstwo Gospodarki, Warszawa, 2001 r.
„Złota Gwiazda” przyznana przez Międzynarodowe Centrum Promocji Biznesu „INTERPROM”, Warszawa, 2001 r.
Przedsiębiorstwo „Fair Play” - nagroda przyznana przez Krajową Izbę Gospodarczą, Warszawa, 2001 r.
Członek Akademii Marek - Certyfikat i Nominacja nadająca status Założyciela Akademii Marek przyznane przez Ministra Gospodarki i Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie, objęte Wysokim Patronatem Prezydenta RP, Wieliczka, 2002 r.
Medal Europejski za zestaw kamionkowych naczyń stołowych ręcznie zdobionych, Warszawa, 2002 r.
Dolnośląski Certyfikat Gospodarczy przyznany przez Kapitułę Dolnośląskiego Certyfikatu Gospodarczego ustanowioną przy Loży Dolnośląskiej Business Centre Club, Wrocław, 2003 r.
Najlepsza Polska Firma, Produkt lub Usługa w USA – nagroda im. KAZIMIERZA PUŁASKIEGO przyznana przez Polską Organizację Handlową pod patronatem Marszałka Senatu RP oraz przy poparciu Polsko - Amerykańskiej Izby Gospodarczej, na najlepszą firmę i produkt, które zaistniały na rynku USA, Miami, 2004 r.
Lider Eksportu 2005 w kategorii „Osiągnięcia”, Warszawa, 2006 r.
Wyróżnienie Honorowe dla Bronisława Wolanina na III Międzynarodowym Biennale Mozaiki Współczesnej – Muzeum Ceramiki Współczesnej, Buenos Aires, Argentyna, 2007 r.
Nagroda Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Gospodarki Waldemara Pawlaka dla „Ceramiki Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu za wybitne osiągnięcia w działalności społeczno-gospodarczej, IV Kongres Spółdzielczości, Warszawa, 2008 r.
Nagroda Prezydenta Miasta Bolesławiec za promocję miasta w 2011 roku, Bolesławiec, 2012 r.
Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Bronisława Wolanina nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Warszawa, 2011 r.
Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bolesławiec dla Bronisława Wolanina, 2011 r.
„Gazela Biznesu 2015” przyznana przez Dziennik „Puls Biznesu”, Warszawa, 2015 r.
Dyplom Prezydenta Miasta Bolesławiec za zajęcie I miejsca w konkursie na najciekawszą prezentację podczas Ceramicznej Parady Bolesławieckiego Święta Ceramiki w 2014 i 2015 r.
Nagroda Honorowa Prezydenta Miasta Bolesławiec za promocję miasta w 2015 roku, Bolesławiec, 2016 r.
Wyroby firmy są wysoko cenione za jakość i wzornictwo. Potwierdza to udział w ekspozycjach, prezentacjach. Zaprojektowana i wytworzona w Spółdzielni ceramika była prezentowana na wielu wystawach organizowanych w muzeach, galeriach i instytucjach w Polsce i krajach europejskich: Muzeum Narodowym w Warszawie, we Wrocławiu i Poznaniu oraz w muzeach regionalnych w: Łomży, Ciechanowcu, Legnicy, Jeleniej Górze, Katowicach, Opolu, Brzegu, Gliwicach, Toruniu, Łodzi, Jaworze, Włocławku, Bolesławcu, w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, Salonie „Cepelia” w Warszawie, Instytucie Polskim w Lipsku, w Polskim Centrum Handlowym w Toronto, BWA w Jeleniej Górze, Faenzie we Włoszech, w Instytucie Polskim w Paryżu. Ponadto firma brała udział w Międzynarodowych Targach Ambiente we Frankfurcie nad Menem, Międzynarodowych Targach Poznańskich, a także targach Deco-In w Berlinie, targach Rzemiosła Artystycznego w Monachium, targach handlowych w Lipsku, Wiedniu, Mediolanie, Pradze, Pécs, Malmö, Amsterdamie, PKiN w Warszawie „Teraz Polska”, Targach Interior Lifestyle w Tokio. Zakład uczestniczy w cyklicznie organizowanych Targach Sztuki Ludowej w Krakowie, targach i pokazach w Warszawie, Wrocławiu, Sopocie, Zielonej Górze oraz Bolesławieckim Święcie Ceramiki.
Wyroby Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” prezentowane były w Ambasadzie RP w Sofii, w Brukseli, a także są często wykorzystywanymi elementami scenografii i rekwizytami w programach telewizyjnych i serialach filmowych. Wzory form ceramicznych znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Poznaniu, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.
Jeżeli chcą Państwo dokonać zmian w opisie lub zmienić, wykonać, dodać nowe fotografie to prosimy o kontakt.