BOLESŁAWIECKIE ŚWIĘTO CERAMIKI

CERAMICZNY ZAWRÓT GŁOWY


BOLESŁAWIECKIE ŚWIĘTO CERAMIKI

ceramiczny zawrót głowy

Pierwsze Targi Ceramiki Bolesławieckiej odbyły się w trakcie obchodów Dni Bolesławca w maju 1994 roku. Kontynuowano je pod różnymi nazwami: „Targi Ceramiki i Szkła w Bolesławcu”, „Bolesławiecki Kiermasz Ceramiki” przez cztery kolejne lata, a w roku 1999 stały się częścią ogromnej, plenerowej imprezy, która pod nazwą „Bolesławieckie Święto Ceramiki” funkcjonuje do dziś.

Początkowo organizację targów ceramiki w „mieście dobrej gliny” powierzono Wydziałowi Rozwoju Gospodarczego i Promocji Urzędu Miasta Bolesławiec. Do współpracy zapraszano instytucje, zakłady pracy, stowarzyszenia, media, artystów różnych dziedzin, organizacje, osoby prywatne, przede wszystkim zaś producentów ceramiki. Zorganizowano wystawy promujące „bolesławieckie złoto” w miastach partnerskich: Pirnie, Hobro, Libercu oraz w Görlitz.

Ogromny wkład w rozwój i promocję Święta Ceramiki miał i ma odbywający się cyklicznie od 1964 roku prestiżowy Międzynarodowy Plener Ceramiczno – Rzeźbiarski, który skupia artystów plastyków z całej Europy.

Od roku 2004 organizacją Bolesławieckiego Święta Ceramiki zajmuje się Bolesławiecki Ośrodek Kultury (obecna nazwa - Bolesławiecki Ośrodek Kultury - Międzynarodowe Centrum Ceramiki). Impreza rozrasta się z roku na rok. Trudno wyobrazić sobie rozpoczęcie święta bez przepięknej, widowiskowej, wielobarwnej Parady Ceramicznej wędrującej ulicami miasta, prowadzonej przez Starszego Mistrza Bolesławieckiego Bractwa Ceramicznego. To właśnie on odbiera z rąk Prezydenta Miasta symboliczne klucze do bram miasta. Nieodzownym elementem Święta Ceramiki jest Ceramiczny Kiermasz, podczas którego producenci z Bolesławca, innych miast Polski i Europy prezentują i sprzedają swoje wyroby. Inne, stałe atrakcje to: Giełda Staroci, Plener Ceramiczno – Rzeźbiarski, piec ceramiczny, Miasteczko Animacji Ceramicznych, Wesołe Miasteczko, wystawy towarzyszące oraz trwające trzy dni występy i koncerty największych artystów estrady polskiej i zagranicznej.

Obecnie, trwające 5 dni targi ceramiczne, są największym tego typu wydarzeniem w Polsce oraz jednym z największych w Europie. Skupiają ponad 100 wystawców – producentów ceramiki, sprzedających swoje piękne, ręcznie malowane wyroby w bardzo korzystnych cenach. Patronat honorowy nad 25. edycją Bolesławieckiego Święta Ceramiki objął Prezydent RP Andrzej Duda.

tekst: © Katarzyna Matorynfotografie: © Grzegorz Matoryn


fotografie: © Grzegorz Matoryn

PARADA CERAMICZNA

Święto bolesławieckiej ceramiki rokrocznie otwiera barwna, widowiskowa, przyciągająca rzesze uczestników oraz obserwatorów parada ceramiczna. Wędrujący ulicami miasta kolorowy korowód złożony z przedstawicieli władz miasta, zakładów pracy, urzędów, instytucji, placówek kulturalno – oświatowych, zaproszonych gości z miast partnerskich, członków stowarzyszeń, zespołów artystycznych to ogromne przedsięwzięcie mające na celu podkreślenie tradycji ceramicznych Bolesławca.

Parada przemierza Rynek i kieruje się do sceny głównej, na której symboliczne przekazanie kluczy do bram miasta przez Prezydenta Bolesławca na ręce Starszego Mistrza Bractwa Ceramicznego oficjalnie inauguruje największą plenerową imprezę regionu.

Dodatkową atrakcją parady jest konkurs na najciekawszą prezentację artystycznie nawiązującą do bolesławieckich symboli ceramicznych. Jego uczestnicy rywalizują w pomysłach na stroje, piosenki oraz inne formy ekspresji odnoszące się do tematyki Bolesławieckiego Święta Ceramiki.

tekst: © Katarzyna Matorynfotografie: © Grzegorz Matoryn
fotografie: © Grzegorz Matoryn

BOLESŁAWIECKIE BRACTWO CERAMICZNE

10 lat

Bolesławieckie Bractwo Ceramiczne istnieje od 17 sierpnia 2009 roku. Obecnie należy do niego 21 firm z terenu powiatu bolesławieckiego, które zajmują się produkcją wyrobów ceramicznych.

Organizacja sygnuje swoje produkty wspólnym znakiem towarowym „Ceramika Bolesławiecka” umieszczanym obok własnego logo.

Symboliczne przekazanie kluczy do bram miasta przez Prezydenta Miasta Bolesławiec na ręce Starszego Mistrza Bractwa oznacza oficjalne rozpoczęcie Bolesławieckiego Święta Ceramiki.

W 2019 roku Bolesławieckie Bractwo Ceramiczne obchodziło dziesiątą rocznicę powstania.

tekst: © Katarzyna Matorynfotografie: © Grzegorz Matoryn

MIASTECZKO ANIMACJI CERAMICZNYCH

Miasteczko to miejsce, w którym dorośli, jak i dzieci, w atmosferze dobrej zabawy mogą samodzielnie spróbować swoich sił w tworzeniu prostych form ceramicznych pod życzliwym okiem instruktorów. Można tu własnoręcznie ulepić ceramiczne naczynia, pomalować biskwity, zmierzyć się z kołem garncarskim, uczestniczyć w grach, zabawach, pokazach, warsztatach i happeningach skierowanych głównie do dzieci i młodzieży.

Każdy, kto bierze udział w Bolesławieckim Święcie Ceramiki, powinien odwiedzić to magiczne, pełne śmiechu i twórczej pasji miejsce. Bez wątpienia jest to doskonały pomysł na wspólne spędzanie czasu dla całych rodzin, bo każdy, niezależnie od wieku, znajdzie tu coś dla siebie.